Proč je Slunce při západu větší než vysoko na obloze?

22. března 2009 v 15:56 | Nešťasná 13ka
Přemýšleli jste o tom někdy? Chytré dokumenty Vám poradí!
(!předem Vás upozorňuji, že Slunce je od nás pořád stejně daleko!)

Naše oči a náš mozek je spolehlivá věc, ovšem dokud jej nic neoklame. Jistě znáte spoustu očních klamů, které kolují internetem. Jedním z těchto klamů je i samotný západ slunce.

Náš mozek dokáže rozpoznat velikost pouze porovnáváním. Pokud máte před sebou dva domečky - jeden menší a jeden větší - Váš mozek automaticky pozná, který domeček je větší. Ikdyž je nemáte před sebou oba dva najednou, poznáte popaměti, který domeček je větší, neboť Váš mozek si je dokáže porovnat i takto.

Slunce je objekt, kterého se nemůžeme dotknout, nemůžeme se k němu přiblížit. A to je právě to! Nemůžeme se k němu přiblížit! Náš mozek nedokáže vnímat slunce jako objekt mimo planetu, pokud se nachází těsně nad povrchem. Náš mozek slunce nevědomě porovnává. Kdyby jste šli na západ - směre ke slunci - jevilo by se Vám stále větší a větší (ale nebude), protože náš mozek ho považuje za ustálený předmět ležící někde na povrchu. Tak jako přicházíte k domu a vnímáte, že se zvětšuje (3D prostor), tak přicházíte ke slunci, které by mělo být větší a větší. >Jenomže ke slunci se nedá přijít blíž (až tak blízko), neboť slunce je za horizontem,a když přejdete horizont (nebo horizon přejde slunce - při východu), slunce máte opět vysoko nad hlavou, alespoň tak se vám jeví. Ve skutečnosti je vám ještě blíž, než bylo za horizontem.

Pod perexem je obrázek, který by vám to mohl přiblížit. (pasáž od šipky - >)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.